BASIN ODASI

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA GECESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi düzenlediği programla Çanakkale Şehitleri’ni andı. Yoğun ilginin gösterildiği anma programına Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Sanatçı Ahmet Yenilmez, bu sene 102. yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi’ni anlattı. Sanatçı Yenilmez öncesi günün anlam ve önemini belirten Başkan Vekili Tavlaşoğlu, “Müslümanlara dünya ve ahiret mutluluğunu vadeden dinimiz, vatan, millet ve devlet gibi kutsal sayılan değerlere büyük önem vermiştir. Bu değerlerin korunmasına çalışırken şehit ve gazi olanlar, Yüce Allah ve Sevgili Peygamberimiz tarafından övülmüştür” dedi. Çanakkale Zaferi’nin aziz milletimizin yeniden dirilişini simgeleyen bir destan olduğunu anımsatan Tavlaşoğlu, şunları kaydetti: “İşte nice şehitler verdiğimiz ve kahramanlık destanlarıyla dolu şanlı tarihimizde öyle dönüm noktaları vardır ki, sadece bizim için değil tüm insanlık için bir abidedir. Çanakkale Savaşı da, böylesine muhteşem destanlardan biridir. Çanakkale Zaferi, yok olacağı tahmin edilen bir milletin, gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşmasının anıtlaşmış bir örneğidir. İnanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymada en önemli faktörler olmuştur. Bugün bu aziz vatanda canlarından ve namuslarından emin olarak bağımsız bir hayat yaşayan bizler, tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla dolu olmalıyız. Yeni nesilleri bu duygularla yetiştirmeliyiz.” Konuşmaların ardından sahne alan Sanatçı Ahmet Yenilmez, Erzurumluları anlattığı kahramanlık destanlarıyla duygulandırdı.

Kültür Aş Basın Bültenleri

BÜYÜKŞEHİR'DEN 12 MART KURTULUŞ GECESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü ile İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulünün 96. yıldönümü münasebetiyle bir program düzenledi. Sanatçı Aykut Kuşkaya ve Şair Nurullah Genç’in katıldığı program yoğun ilgi gördü. AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cevat Öksüz ve diğer yetkililerin iştirak ettiği programda Şair Nurullah Genç ve Sanatçı Aykut Kuşkaya sevilen eserlerini hayranlarıyla birlikte seslendirdi. Başkan Vekili Tavlaşoğlu, programda yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: “Anadolu’nun önsözü olan şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü ve İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 96. yıldönümünde Başkanımız Mehmet Sekmen’in talimatıyla böyle bir program düzenledik. Bildiğiniz gibi 12 Mart Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutluyoruz. Önce Ruslara ardından Ermenilere karşı vatan toprağını koruyan Erzurumlular, Türk’ün sarsılmaz iradesini, vatan ve bayrak sevgisini, Dadaşın üstün cesaret ve kahramanlığını bir kez daha tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Esaret ve karanlık dolu günlerde ezanı, bayrağı, namusu ve toprağını koruyan Erzurum, düşmana asla geçit vermemiştir. Bu nedenle 12 Mart serhat kentimiz Erzurum’un esaretten hürriyete, ölümden hayata kavuştuğu gündür. Yüce Allah milletimize bir daha böyle esaret dolu günler yaşatmasın.” 

Kültür Aş Basın Bültenleri

LİSELERE EĞİTİM DESTEĞİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kentteki 9 bin 67 öğrenciye YGS öncesi profesyonel eğitimciler tarafından hazırlanan soru bankası seti dağıttı. Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen programda konuşan Başkan Mehmet Sekmen, bilginin önemine değindi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “İçinde bulunduğumuz çağ bilginin, bilgi üretmenin, sorgulamanın, araştırmanın en büyük değer olarak öne çıktığı bir çağdır” dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Böylesi bir çağda, bilgiyi depolayan değil, karmaşık bilgiler içerisinden gerekeni seçen, parçaları bir araya getiren, bilgiyi üreten ve kullanan, bilgi ve iletişim teknolojilerini aktif olarak kullanabilen, girişimci ve yenilikçi yönü gelişmiş bireylere ihtiyaç vardır. Bizler, değerli gençlerimize daha iyi bir gelecek temin edebilmek için her adımımızı bu şuurla attık. Belediye bütçemizin önemli bölümünü eğitime ayırdık. Eğitimde fırsat eşitliği ve kaliteyi sağlamak üzere başlattığımız eğitim seferberliğini; okul onarımları, ücretsiz kitap uygulaması, okuma atölyeleri, gençlik merkezleri ve ücretsiz internet erişimi gibi sayısız hizmet modeli ile gün be gün arttırarak sürdürmekteyiz. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, şehrimizde YGS’ye girecek olan 9 bin 67 öğrencimize,  alanlarına göre (sözel, eşit ağırlık ve sayısal ) kitap setleri hazırlandı ve bugün 20 ilçemizin tamamında lise son sınıf öğrencilerimize ulaştırılacak.” 

 

“AMACIMIZ GENÇLERİMİZE YGS ÖNCESİ DE DESTEK VERMEK”

“İnanıyorum ki, son bir aylık süre zarfında bu soru bankalarını çözmek suretiyle öğrencilerimiz, daha başarılı olacaklar ve nihayetinde şehrimizden daha fazla öğrencimizi üniversiteye yerleştirmiş olacağız” diyen Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Lise son sınıf öğrencilerine bilgiye erişimde fırsat eşitliğini sağlamak maksadıyla hazırlamış olduğumuz YGS’ye yönelik soru bankası kitaplarının dağıtımıdır. Bizler belediye olarak bir yandan eğitimi güçlendirirken, bir yandan da eğitimde bilgi teknolojilerini kullanmak üzere bu alana yatırımlar yapıyoruz. En büyük arzumuz bu çağın gerektirdiği beceriler kadar; milli ve manevi değerlerimizi, insanlığın geleceğini şekillendirecek olan sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşma, sorumluluk sahibi olma gibi değerleri de öğrencilerimizin kazanmasıdır. Biliyor ve inanıyorum ki, öğrencilerimiz büyük bir ülkenin, kadim bir şehrin çocuklarıdır. Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip, medeniyetler inşa etmiş, medeniyet tasavvuru olan bir milletin evlatları, özgüven içinde, gücünü ecdadımızdan alarak, aydınlık bir istikbali hiç kuşkusuz gençlerimiz inşa edecektir. Öğrencilerimize YGS’de başarılar diliyorum.” Konuşmaların ardından YGS Soru Bankası setlerini taşıyan araçlar 20 ilçeye gönderildi.

Kültür Aş Basın Bültenleri

TANITIM TIRIMIZ TÜRKİYE'Yİ GEZDİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Tanıtım TIR’ı, Ankara, Konya, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve Üsküdar dan sonra İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde görevini tamamladı. Gidilen tüm noktalarda kurulan Kar Küresi farklı bir hava kazandırdı. “İstanbul’a kar geldi” diyen vatandaşlar Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Tanıtım TIR’ında turizm materyallerini inceledi, semaver çayı eşliğinde kadayıf dolması tatlısını keşfetti. Büyükşehir Belediyesi’nin Tanıtım TIR’ı Konya, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve İstanbul’da Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi, Konaklı Kayak Merkezi, Erzurum’un tarihi ve turistik yerleri, EYOF 2017 ile kentin turizm figürlerini tanıttı. Kar Küresi ile çıkılan Anadolu turunda 6 kentte on binlerce kadayıf dolması tatlısı dağıtıldı, kıtlama şekerle çay ikram edildi. İstanbul’un Üsküdar ilçesinden sonra son nokta olan Beyoğlu’na geçen Tanıtım TIR’ı metropol kentte yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Kültür Aş Basın Bültenleri

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN !!

Gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız gerçek güç öğretmenlerimizin bu güzel gününü kutlar, Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete göç eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Bu mesleği uzun yıllar fedakarca sürdürdükten sonra emekli olmuş öğretmenlerimize de sıhhat ve afiyetler dileriz.

Kültür Aş Basın Bültenleri

15 TEMMUZ MİLLİ MÜCADELE ŞEHİTLERİNİ ANMA GECESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz’da vatan haini FETÖ ve postallı satılmışlar tarafından düzenlenen darbe girişimi sonucu şehit düşenlerin anısına anma gecesi düzenledi. “15 Temmuz Milli Mücadele Şehitlerini Anma Gecesi” Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği anma gecesi, ünlü hafız Ali Tel’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur’an tilavetinin ardından kürsüye çıkan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un asla unutulmayacağını söyledi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Ülkemizin topraklarını işgal etmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni devirmek üzere hain bir kalkışma yaşandı. Aziz milletimiz ve emniyet güçlerimiz halk ile beraber bu hain kalkışmaya ‘dur’ dedi. Bir avuç hain, bizim halkımızın vergileriyle kurduğu silahlı kuvvetlerimize sızarak, vatanımıza ihanet etti. Biz bu güne kadar dış hainlerle uğraşıyorduk. 40 yılı aşkın süredir milletin zekâtlarıyla milletin çocuklarını uyuttular ve onları terörist yetiştirdiler. Hamdolsun, milletimizin feraseti bunlara engel oldu. O gün yaşananları tarih yazdı. Mesele vatan olunca, yapabileceklerimizi herkes gördü. Biz de bu vesileyle o kanlı günde şehit düşen kahramanlarımızı anmak istedik. İnşallah hem 15 Temmuz şehitlerimizi hem de terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerin isimlerini her zaman yaşatacağız.” Yıllardır seslendirdiği şiirlerle milyonların gönlünde taht kuran Şair Dursun Ali Erzincanlı, hem muhteşem şiirlerini seslendirdi hem de 15 Temmuz Şehitlerini anlattı. Duygu dolu anların yaşandığı şiir dinletisi, ünlü sanatçının Ömer Halisdemir için kaleme aldığı “30 kuş” şiiri ile sona erdi. Şiir sonrası vatandaşlar Erzincanlıyı dakikalarca ayakta alkışladı.

Kültür Aş Basın Bültenleri

KUTLU DOĞUM COŞKUYLA KUTLANDI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Kazım Karabekir Spor Salonu'nda program düzenledi. Yoğun ilginin gösterildiği programa, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ile diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Erzurum Valiliği ve Erzurum İl Müftülüğü ile ortaklaşa düzenlenen programda, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş "Hazreti Peygamber, Tevhit ve Vahdet" konulu bir konferans verdi. Kur’an-ı Kerim tilaveti, salâvatı şerifeler, salâ ve geceye özgü ilahilerin seslendirildiği programda, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödül verildi. Başkan Sekmen, programda yaptığı konuşmada, “Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Peygamber Efendimiz, dünyaya teşrif etmeden evvel dünyamız çok sıkıntılı bir dönem içerisinde bulunuyordu. İnsanlar ahlaklarını yitirmiş, her türlü yalan, dedikodu, iftira, ne arasanız mevcuttu. Dünyanın o halini kelimelerle ifade etmek mümkün değil. İşte böyle sıkıntılı bir dönemde âlemlere rahmet olarak gönderilen, ‘Ey Habibim sen olmasan ben dünyayı yaratmazdım’ diye buyurulan Sevgili Peygamberimiz bir gece dünyaya teşrif etti. Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifiyle beraber dünyada bir takım harikulade olaylar cereyan etti” dedi. “Her şeyden evvel biz sadece hayatın dünyadan ibaret olmadığını, yaşadığımız bu geçici hayattan sonra ebedi bir hayatın olduğunu, bunun için ebedi hayata hazırlık için burasının bir tarla olduğunu ifade etmemiz ve hayatımızı, geleceğimizi ona göre tanzim etmemiz gerekiyor” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Günümüzde insanlık yine sıkıntılı dönemlerden geçiyor. İşte bu sıkıntılı dönemlerde Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle yeniden kendimize çekidüzen vermek ve yeniden oturup düşünmek zorundayız. Bugün İslam toprakları yeniden işgal altında ve İslam topraklarında kan, gözyaşı ve huzursuzluk devam ediyor. Biz bu hale nasıl geldik? Neden bu hale geldik? Oturup düşünmek ve yeniden kendimize çeki düzen vermek zorundayız. Günün fenniyle, günün ilmiyle bize gönderilen Yüce Kitabımızı hep beraber yeniden araştırmak, yeniden manasını gözden geçirmek ve kendimize çeki düzen vermek zorundayız.” “BU TOPRAKLAR, MÜSLÜMAN EVLATLARININ TOPRAKLARIDIR” Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, “Bu anlamlı günde, güzel günde, teröre kurban verdiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah rahmet etsin, makamları cennet olsun. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Tam da tevhid ve vahdet gününde, maalesef her gün yaşadığımız ve duyduğumuz bu acıların son bulmasını diliyorum” diye konuştu. “Âlemlere rahmet olarak gönderilen ve güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen bir Peygamberin ümmeti olmak ne büyük mutluluk, ne büyük güzelliktir” diyen Dr. Altıparmak, şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de, İslam dünyasında bu kadar güzel bir örneğimiz de varken, bize birlik ve beraberlik örneği verilmişken ve her şeyden önce ırkçılık gibi bir melanet yasaklanmışken bakıyorsunuz İslam dünyasında ve de Türkiye’mizde en belalı bir hastalığı en derin bir şekilde görüyoruz. Şunu iftiharla söyleyebiliriz ki; bu topraklar, Müslüman evlatlarının topraklarıdır. Zalimin zulmünden kaçanlara vatan topraklığı yapmıştır. Onlara kucak açmıştır. Türkiye Cumhuriyeti de kurulduğu günden bugüne aynı şekilde kucak açmıştır. Yahudi’sinden Ermeni’sine, Türk’ünden Kürt’üne, Çeçen’inden Tatar’ına, Arap’ından Çerkez’ine aklınıza ne gelirse nerde zarar gördülerse, nerede zulüm gördülerse insanlar Türkiye’ye sığınmışlardır. Türk insanı Müslüman topluluklara kucak açmıştır. Ama maalesef bütün bunlara rağmen hala içimizde bu belayı yok edemiyoruz. İnşallah bu vahdet, birlik günü bunun miladı olur ve kendimize bir çeki düzen veririz. Bin türlü belayı başımıza sarmalarına rağmen, ‘Neden bunlar birbirine girmiyorlar?’ diye akıl erdiremiyorlar. İşte bunun cevabı, Peygamber Efendimizin ahlakının bu topraklarda yeşermiş, yerleşmiş olmasıdır. Bu vahdet ve tevhid anlayışı bu kardeşliği pekiştirdiğinden dolayı da hiç kimse umduğunu bulamıyor, inşallah da bulamayacaklardır.” Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş de, Kutlu Doğum Haftası’nın bu yıl ki teması olan “Hz. Peygamber, tevhid ve vahdet” hakkında konferans verdi.

Kültür Aş Basın Bültenleri

KÜLTÜR AŞ'DEN ÖĞRETMENLERE ANLAMLI HEDİYE

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. 24 Kasım öğretmenler günün de Erzurum’da görev yapan yaklaşık 12.000 öğretmenimize, öğretmenlerin sosyal statülerini pekiştirip dolayısıyla eğitim standardını artırabilmek amacıyla isme özel flash bellekler hazırladı. Flash bellekler öğretmenlerimizin isimlerine hazırlanan mektuplara yerleştirilerek dağıtımları yapıldı.Ayriyeten hediye edilen flash bellekler Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal tesislerinde öğretmenlerimize %20 lik indirimde sağlayacak.

Kültür Aş Basın Bültenleri