BASIN ODASI

TÜRKİYE’NİN EN GÖRKEMLİ TARIM VE HAYVANCILIK FUARI ERZURUM’DA AÇILDI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile TÜYAP Anadolu Fuarları Anonim Şirketi’nin işbirliğinde düzenlenen Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı, kentte gerçekleştirilen törenle açıldı. Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı dev organizasyonun açılışına, AK Parti Erzurum Milletvekilleri İbrahim Aydemir ve Zehra Taşkesenlioğlu, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile çok sayıda davetli katıldı. Vali Azizoğlu, burada yaptığı konuşmada, Atatürk Üniversitesi’nin bölgedeki tarım ve hayvancılığı geliştirmekle ilgili önemli projeler geliştirdiğini vurguladı. Azizoğlu, “Erzurum, yüz ölçümünün üçte ikisi mera olan, hayvancılığa elverişli arazilerin bulunduğu önemli şehirlerimizin başında geliyor. İstiyoruz ki bölgeyi hayvancılık merkezi yapalım. Bu binada 3 fuar yaptık. Bunlardan ikisi tarım ve hayvancılık fuarıydı. Bu, bizim ve bölgemiz için hayvancılığın gelişmesi açısından çok önemli bir fuardır" dedi.

 

“FUAR HİZMETİ BÖLGESEL KALKINMA DİNAMİKLERİNİ HAREKETE GEÇİRİR”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Küreselleşen dünyanın ya da kısaca bütünleşen dünyanın dışında kalmamak, sürekli büyüyen pazardan ya da dünya ticaretinden pay alabilmek için fırsat ve avantajlardan yararlanmak, ülkeler ve bölgeler için öncelikli amaçlardan biri olmuştur. Bu doğrultuda, ekonomik aktörler, yeni pazarlara ve alıcılara ulaşabilmek için farklı pazarlama stratejileri oluşturma yoluna gitmişlerdir” dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Bu stratejilerin en önemlilerinden birisi, iç ve dış fuarların organize edilmesidir. Fuar hizmeti bölgesel kalkınma dinamiklerinin harekete geçirilmesinde en önemli etkendir. İşte bu şiarla hareket ederek Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın adını taşıyan Ortadoğu’nun en büyük fuar merkezini şehrimize inşa ettik. TÜYAP Anadolu Fuarları Anonim Şirketi ile yaptığımız işbirliği sonucu Türkiye’nin dış pazara açılan ve en önemli ticaret kapısı olan fuar merkezimiz modern ticari hayatta tıpkı İpekyolu’nda olduğu gibi bölgemizin bir kilometre taşı olacak.”

 

“ERZURUM TARIM VE HAYVANCILIĞIN YENİDEN ÜSSÜ OLACAK”

Başkan Sekmen, Büyükşehir’in hayata geçirdiği tarımsal yatırımlarla şehrin tarım ve hayvancılığın üssü konumuna ulaşacağını söyledi. Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “TÜYAP ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ve diğer paydaşlarımızın katkısıyla bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuar’ında tabiri yerindeyse tarım ve hayvancılık sektörünün kalbi ilimizde atacak. 19-23 Eylül tarihlerini kapsayan fuarda; tarımsal mekanizasyon ve ilgili teknolojiler, traktör ve tarımsal mekanizasyon yan sanayi, su ve sulama teknolojileri, gübreler, tohum, organik tarım ekipmanları, hayvansal üretim teknolojileri, süt endüstrisi, hayvan sağlığı ve veterinerlik hizmetleri ve ilgili ürünler tek çatı altında sergilenecek. Erzurum Büyükşehir Belediyesi sadece yerel hizmetlerde değil tarım ve hayvancılık sektöründe de dolu dolu altın değerinde 4.5 yıla damgasını vurdu. İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişimi için Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi’ni hayata geçirdik. Canlı Hayvan Pazarları ile besicimize adeta can simidi olduk. Ortadoğu’nun en büyük Canlı Hayvan Borsası’nın yapımı sürüyor. Türkiye rekoru olarak adlandırılan hayvan içme ve arazi sulama amaçlı 225 gölet ve 170 sulama tesisi inşa ettik. 360 bin hektar işlemeli tarım arazisi, 1,6 milyon hektar mera alanı, 700 bin Büyükbaş, 750 bin civarında küçükbaş hayvan varlığı ile önemli bir potansiyele sahip olan Doğu’nun en önemli tarım ve hayvancılık şehrinde çiftçimize 10 bin sıvat dağıttık. Mobil ve modüler mezbahalarla hijyenik ve sağlıklı kesim standardına katkı sunduk. Bin arıcımıza eğitim ve lojistik destek sağladık. Hayvan popülasyonu için 225 gölete 200 bin yavru balık bırakıldı. Organik tarım projelerine katkı sağlayarak, çiftçimize modern tarım eğitimi verdik. İlimizin tıpkı geçmişte olduğu gibi tarım ve hayvancılık üssü olması için projeler üretmeye devam edeceğiz.”

 

“FUAR MERKEZİNİN ERZURUM VE ÜLKE EKONOMİMİZE

KAZANDIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ BİR VİZYON İŞİDİR”

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de, “Fuar merkezimizin altında 70 farklı stantta 100'ün üzerinde firma ürünlerini beğeniye sunacak ve birbirinden önemli ticari bağlantılara da fuarlarımız aracılığıyla ev sahipliği yapmış olacağız. Türkiye'nin dört bir tarafından çok geniş havzadan da ziyaretçi kitlesi fuarlarımıza iştirak edecek. Bunun dışında Gürcistan, İran ve Azerbaycan'dan 100'e yakın yabancı iş insanını fuarımızda iş bağlantısı yapmak üzere misafir edeceğiz. Modern eserin Erzurum'umuza ve ülke ekonomimize kazandırılması çok önemli bir vizyon işiydi ve bu vizyon çerçevesinde de inşallah yeni işlevimizle beraberde Erzurum ve bölge havzamızı da canlandırmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı yapıldı.

 

 

Kültür Aş Basın Bültenleri

2018 RAMAZAN İKLİMİNDE MÜZAKERELER PROGRAMI

HER YIL RAMAZAN AYINDA DÜZENLİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLEN "RAMAZAN İKLİMİNDE MÜZAKERELER" PROGRAMI BU YIL DA TÜM HEYECANIYLA DEVAM EDİYOR. 16 MAYIS - 9 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA SAAT 22.00 - 00.00 ARASI BİRBİRİNDEN ÖZEL ETKİNLİKLERLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK RAMAZAN İKLİMİNDE MÜZAKERELER PROGRAMINA DAVETLİSİNİZ. 

Kültür Aş Basın Bültenleri

DOĞU ANADOLU ERZURUM KİTAP FUARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim ve kültür projelerinden biri olan Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, kentte yoğun ilgi gördü. Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde 8 ila 13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve 101 bin 298 kişinin ziyaret ettiği fuar, Türkiye’nin önde gelen yayınevleri ve yazarlarını ağırladı. 202 yayın evi ve 200 yazarın katıldığı Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nda 200’ü aşkın söyleşi ve imza programı gerçekleştirildi. Etkinlik boyunca Yakutiye Kent Meydanı, Havuzbaşı Kent Meydanı ve Atatürk Üniversitesi’nden her saat başı ücretsiz ring seferleri düzenlendi. Aralarında Ercan Kesal, Ayla Kutlu, Canan Tan, Ahmet Şimşirgil, Tarık Tufan, Mine Söğüt, Atilla Dorsay, Uğur Koşar, Nil Sakman, Şükrü Erbaş, Kemal Hamamcıoğlu, Füsun Çetinel, Beyza Akyüz, Tolga Gümüşay, Nurullah Genç, Ercan Karakaş, Burcu Bahar ve Bahadır Yenişehirlioğlu’nun bulunduğu çok sayıda yazar, şair ve akademisyen okurlarıyla buluştu. Özellikle farklı yaş gruplarına yönelik okuma programı yapıldı, fuarda yazarlarla söyleşilerin yanı sıra atölye çalışmalarına da yer verildi. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nda, Tolga Gümüşay, Burcu Bahar, Beyza Akyüz, Füsun Çetinel söyleşi yaparken, genç kuşak yazarlar Zeynep Sey, Koray Yersüren ve Emre Gül de hayranlarıyla buluştu. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nı gezen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gazetecilere kitap fuarıyla ilgili bilgi verdi. Başkan Sekmen, “Erzurum ve çevre illerden fuarı ziyaret eden tüm kitapseverlere, yayınevlerine, kıymetli yazarlarımıza, TÜYAP Anadolu Fuarları Anonim Şirketi’ne, Türkiye Yayıncılar Birliği’ne ve sahaflarımıza teşekkür ediyorum. 101 bin 298 kitapseverin ziyaret ettiği fuarımız, ülkemizin en seçkin kültür organizasyonları arasında yer alacak” dedi.

Kültür Aş Basın Bültenleri

TÜRKİYE’NİN EN GÖRKEMLİ KİTAP FUARI ERZURUM’DA AÇILDI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve TÜYAP’ın işbirliğinde hazırlanan Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz,    Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Vali Azizoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Endülüs’ten Bağdat’a kadar bütün şehirlerimizde tarihin her döneminde çok büyük kütüphaneler çok büyük medeniyet eserleri çok büyük medreseler inşa edilmiştir. Bugün Doğu Anadolu’muzun merkezi olan Erzurum, Selçuklulardan itibaren önemli medreselere önemli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan büyük bir medeniyet şehridir” dedi.

 

“ERZURUM’UN İRFANİ VEÇHESİNİ ORTAYA ÇIKARMAK ADINA

KÜLTÜR VE SANATA BÜYÜK BİR ÖNEM VERİYORUZ”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Tarihi ve kültürel birikimiyle Anadolu’nun kadim coğrafyalarından biri olan Erzurum, Doğu ve Batı’nın buluştuğu bir medeniyet kentidir” diye konuştu. “İpek Yolu’nun kavşak noktası olan şehrimiz, tarihi ve uygarlık mekânı olmasının yanında, insanlığın da ortak mirasına sahiptir” diyen Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “İlk emri ‘Oku’ olan muazzam bir dinin ve ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ diyen bu büyük medeniyetin zirve şehri, ilim, irfan ve bilginin de merkezidir. Bünyesinde barındırdığı güzellikler ve yetiştirdiği değerlerle ülkemizin düşünce, sanat ve kültür hayatına renk katan Erzurum’un irfani veçhesini ortaya çıkarmak adına hayata geçirdiğimiz Kitap Fuarı Projesi ile önemli kazanımlar elde ettik. Bugün gelinen noktada 4 yılda 1 milyon 100 bin ziyaretçiye ulaşan bu eğitim projesini bu sene bambaşka bir konseptle kitapseverlerin beğenisine sunuyoruz. TÜYAP ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucu içerik ve işlevselliği daha da zenginleşen Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, 6 gün boyunca seçkin yazarları okuyucuyla buluşturacak. Farklı yaş gruplarına yönelik okuma ve yazarlarla söyleşilerin yanı sıra atölye çalışmaları da yapacağız. Genç okur ve genç kuşak buluşmaları, söyleşiler, imza programları ve daha nice aktivitenin yer alacağı fuarımızda kültür ve sanat adına birçok etkinlik icra edilecek.”

 

HER SAAT BAŞI KENT MERKEZİNDEN FUARA

ÜCRETSİZ RİNG SEFERLERİ YAPILACAK

Başkan Mehmet Sekmen, konuşmasında fuarın içeriği ve ulaşım konusunda da bilgiler aktardı. Sekmen, şöyle dedi: “202 yayın evi ve 200 yazarın katıldığı Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nda 6 gün boyunca toplam 200’ü aşkın söyleşi ve imza programı gerçekleştireceğiz. Bu arada Yakutiye Kent Meydanı, Havuzbaşı Kent Meydanı ve Atatürk Üniversitesi’nden fuarımıza her saat başı ücretsiz ring seferleri yapılacak. İnsanın fikir yapısı ve hayal dünyasını geliştiren, sözcük dağarcığını artıran, birikim kazandıran okuma alışkanlığımızın gelişmesine de katkıda bulunacak olan Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nın oluşmasında emeği geçen TÜYAP yetkilileri ve mesai arkadaşlarımı takdir ve tebrik ediyorum.”

Kültür Aş Basın Bültenleri

DOĞU'NUN KALBİ ERZURUM KİTAP FUARINDA ATACAK

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve TÜYAP’ın işbirliğinde düzenlenen Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nın basın lansmanı düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Zafer Aynalı ile TÜYAP yetkilileri ve gazeteciler katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Mehmet Sekmen, “Medeniyetimiz, tarih boyunca, ruhu olan şehirler inşa etmiş; bu şehirlerden de dünyaya istikamet çizen nice ilim ve irfan sahibi insanlar yetiştirmiştir. Bir bilgi ve kültür şehri olan Erzurum, bünyesinde barındırdığı güzelliklerle Anadolu’nun en özel şehirleri arasında yer almaktadır” dedi. “Erzurum, tarihi süreçteki konumu ve birikimi dikkate alındığında kendisinden güç alınabilecek kıymetli bir kültür mirasına sahiptir. Bizler, bu köklü mirası gelecek nesillere taşımak adına okuyan, düşünce sahibi olan, memleket meselelerine kafa yoran, bilgili ve kültürlü bir nesil yetiştirmenin gayesindeyiz” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlimizde ‘Eğitim en büyük önceliğimizdir’ diyerek şehrimizin eğitim ve kültür hayatına yönelik önemli projeleri hayata geçirdik. 4 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz bu projelerden biri olan Kitap Fuarı, bu yıl yenilenen yeni konseptiyle kapılarını kitapseverlere açacak. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, 8-13 Mayıs tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Doğu Anadolu’da ilk kez gerçekleştirilen TÜYAP Kitap Fuarı’na ev sahipliği yapacak olan Erzurum, altı gün süresince Türkiye’nin önde gelen yayınevleri ve yazarlarını ağırlayacak. Kitap fuarı kapsamında söyleşi, panel, şiir dinletisi, imza günleri, atölye çalışmaları ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 40 programda 200 yazar okuyucuyla buluşacak. Aralarında Ercan Kesal, Ayla Kutlu, Canan Tan,  Ahmet Şimşirgil, Tarık Tufan, Mine Söğüt, Atilla Dorsay, Uğur Koşar, İsmail Saymaz,  Nil Sakman, Şükrü Erbaş, Kemal Hamamcıoğlu, Füsun Çetinel, Yavuz Bahadıroğlu, Beyza Akyüz, Tolga Gümüşay, Nurullah Genç, Ercan Karakaş, Burcu Bahar ve Bahadır Yenişehirlioğlu’nun bulunduğu çok sayıda yazar ve şair hayranlarıyla bir araya gelecek. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nda özellikle hafta içi günlerde farklı yaş gruplarına yönelik okuma ve yazarlarla söyleşilerin yanı sıra atölye çalışmaları da yapılacak. Bu kapsamda 9 Mayıs Çarşamba günü Tolga Gümüşay, Burcu Bahar ve Beyza Akyüz; 11 Mayıs Cuma günü Füsun Çetinel söyleşilerde yer alacak. Genç okurlar ise genç kuşak yazarlar Zeynep Sey, Koray Yersüren ve Emre Gül ile 11 Mayıs 2018 Cuma günü düzenlenecek söyleşide buluşacaklar.”

Kültür Aş Basın Bültenleri

TÜRK DÜNYASINA AÇILAN KAPI: ERZURUM

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği "Türk Dünyası'na açılan kapı Erzurum" adlı panelde Türk kültürü anlatıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaselnov, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve İbrahim Aydemir, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz ve diğer yetkililerin katıldığı panelde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türk kültürünün önemine vurgu yaptı. Başkan Sekmen, “İpekyolu, doğu-batı etkileşiminin sağlanmasında en büyük rolü oynamış, farklı medeniyet, kültür, dil ve dinlere sahip milletleri birbirine bağlamıştır. Doğudan batıya doğru gelişen bu ticari hat tarihsel süreçte aynı zamanda bir kültür yoludur” dedi. “6 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Erzurum, ülkemizin en kadim şehirlerinden biridir. Türk varlığının milattan öncesi dönemlere kadar uzandığı bu topraklar İpekyolu’nun kavşak noktası ve aynı zamanda Anadolu’nun Kafkaslara açılan kapısıdır” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tarih ve medeniyet şehrinden aynı gelenek ve kültürel geçmişe sahip kardeş kentlerle ekonomi, ticaret ve kültür köprüsü oluşturmak için bizler de hummalı bir çalışma içerisindeyiz.  Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Türk Halklarının gönül ve dil birliğini, kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak için Dünya’da önemli bir misyonu ilke edinmiştir. Türk halklarının tarihe yön veren ortak geçmişini, edebiyatını, kültür ve sanatını Dünya’ya tanıtan TÜRKSOY, Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında güçlü bağlar da kurmaktadır. Kuruluşunun 25. yılını kutladığımız Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, beş kıtada binlerce kilometre yol kat ederek,

Türk kültürünü, sanatın birçok dalını kullanarak farklı toplumlara anlatmaktadır.

Türk Cumhuriyetlerinin Kültür Bakanlıklarının destekleriyle kurulan bu kültürel diplomasi kurumunun çalışmalarını şehrim adına canı gönülden kutluyorum. Medeniyetlerin birleştiği bu tarihi kültür yolunda bizlere düşen görev, ticari ve ekonomik ortaklıkları güçlendirmek, proje üretmek, kültürel birlikteliğimizi ve kardeşliğimizi daha güçlü kılmaktır.” Konuşmaların ardından panele geçildi.

Kültür Aş Basın Bültenleri

1001 HATİM KUR'AN ZİYAFETİ PROGRAMLARI SONA ERDİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Binbir Hatim programları kapsamında düzenlenen Kur’an Ziyafeti vatandaşları adeta mest etti. İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Fas Kraliyet Hafızı Hişam El Azimi, Hafız Mustafa Kızılcaoğlu ve Hafız Menduh Karslı katıldı. Erzurum İl Müftülüğü İlahi Grubu’nun seslendirdiği kasidelerle vatandaşlar huşu içerisinde muhteşem bir program izledi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, programda yaptığı konuşmada, “Allah’ın en büyük mucizesi, derin ve eşsiz bir hazine olan Kur’an-ı Kerim, Yüce Mevla’nın insanoğluna gönderdiği en büyük hediye ve nurdur. Onu anlatmak için kelime ve sıfatlar yetersizdir, hiçbir yazı Kur’an ayetleri kadar güzel ifade edemez kutsal kitabımızı… Kur’an; her yaşta ve eğitimdeki her insanın anlayabileceği kadar açık ve hikmetli bir kitaptır” dedi. Konuşmasında Kur’an-ı Kerim’in faziletlerine dikkati çeken Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüce Allah, Kuran-ı Kerim'i insanlara açıklayıcı bir rehber olarak göndermiştir. Onda insanlar için en kolay ve en güzel yaşam tarzını bildirmiştir. Allah'ın razı olacağı tüm ahlak özellikleri ve iman edenlerin yapmaları gereken her şey, tüm detaylarıyla Kuran’da tarif edilmiştir. Muhteşem muhtevasıyla insanoğluna İslam şuurunu aşılayan, mukaddes kitabımızda yer alan her bir ayet değer biçilemez özelliklere sahiptir. Günümüzde modern zamanların batıl beşeri ideolojileri, yeni ideoloji ve akımları miadını doldurmuştur. Yeryüzüne indiği asırdan beri her bir yüzyıl Kur’an-ı Kerim çağıdır. Erzurum; kutsal kitabımıza yeryüzünde en büyük ehemmiyeti veren İslam beldelerinden biridir. Zira Dünya’da sadece şehrimizde 1001 Hatim Geleneği mevcuttur. Pir Ali Baba Hazretleri tarafından başlatılan bu gelenek, asırlardan beri devam etmekte, her yıl aralık ve ocak aylarında kutsal kitabımız, binlerce kez hatmedilmektedir. Müminler hatm-i şeriflerde, kalp ve dillerinde sürekli Azimüş şan’ı zikrederler. Erzurumlu alim ve mübarek zatlardan Pir Ali Baba'nın, ‘Eğer her yıl 1001 hatim okursanız, Allah’ü Teala bu memleketi hususiyetle zelzeleden korur’ diyerek başlattığı bu gelenek, her bir Dadaş’ın onur ve gurur duyduğu asil bir iftihar vesilesidir.”   

 

“EBEVYNLERE TAVSİYE: ÇOCUKLARINIZA KUR’AN-I KERİM’İ ÖĞRETİN”

Başkan Sekmen, konuşmasında anne ve babalara seslenerek, “Kur’an-ı Kerim’i çocuklarımıza öğretip bu eğitimi en büyük öncelik olarak görmeliyiz” diye konuştu. Sekmen, şöyle devam etti: “Hakiki Müslüman hayatı Kur’an’da bulan, Kur’an’ı hayatına uygulayan ve ona hizmet edendir. Unutmayalım ki, Kur’an, insanların dertlerinin şifa kaynağı,  bireysel ve toplumsal problemlerinin de çözüm adresidir. Kur’an-ı Kerim huzurlu bir toplumun inşası için sağlıklı nesillerin yetişmesinde haneleri ve mabetleri birer eğitim yuvasına dönüştürmüştür. Gençlerimiz günümüzde teknolojinin sanal esiri olmuş, gri, boş ve karanlık bir dünyanın kuşatması altındadır. Şu bir gerçektir ki, Kur’an-ı Kerim ile birlikte hayatını manevi bir iklime adayan nesiller çağa damga vuracak dehaları yetiştirecektir. Âlimlerin, ulemaların, sultanların, cihana hükmedenlerin rehberi Kur’an-ı Kerim’i okumak, anlamak ve anlatmak her birimizin en temel vazifesidir.”

Kültür Aş Basın Bültenleri

MUKADDES EMANETLER IŞIĞINDA YAŞAYAN MİRASIMIZ SERGİ SANATÇILARI İLE SÖYLEŞİ

Mukaddes Emanetler Işığında Yaşayan Mirasımız Sergisi açılışı için Erzurum'a gelen sergi sanatçıları ile Atatürk Üniversitesi Mavi Salon'da Atatürk üniversitesi öğrencileri ile sanat dalları üzerine söyleşi etkinliği gerçekleştirildi. Kat'ı Sanatından Meryem Güney, Tezhip Sanatından Mamure Öz, Mustafa Nasuh Çelebi, Kalemişi Sanatından, Kaya Üçer, Minyatür Sanatından Gülçin Anmaç, Hüsn-i Hat Sanatından Ferhat Kurlu, Faruk Dinçer Eratlı, Ayşegül Tekmen, Ebru Sanatından Ahmet Hikmet Barutçugil'in katıldığı söyleşi programında sanatçılar öğrenciler ile tecrübe ve deneyimlerini paylaşarak öğrencilerden sanat dalları üzerine gelen soruları cevapladılar. 

Kültür Aş Basın Bültenleri

"MUKADDES EMANETLER IŞIĞINDA" YAŞAYAN MİRASIMIZ SERGİSİ

Erzurum'da 5 asırdır devam eden "1001 Hatim" geleneği etkinlikleri kapsamında "Mukaddes Emanetler Işığında Yaşayan Mirasımız" Sergisi açıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Yakutiye Medresesi'nde açılışı gerçekleştirilen sergi büyük ilgi gördü. 484 yıl önce Pir Ali Baba Hazretleri’nce başlatılan Binbir Hatim geleneği etkinlikleri kapsamında Erzurum Müftüsü Muhammed Sadık Solakzade'nin anısına İnsan ve Medeniyet Harekâtı ve Bahariye Sanat Atölyesi’nin hazırladığı serginin açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törende konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, "484 yıl önce Erzurum'daki tüm tabii afetlere karşı bir kalkan bir zırh olması amacıyla başlatılan ve her şeye rağmen yüzyıllar boyu devam eden "Binbir Hatim" geleneğimizin programı çerçevesinde düzenlediğimiz Mukaddes Emanetler Işığında düzenlenen sergimiz ruh dünyamıza ve gönül dünyamıza çok şeyler inşa ettirecektir" dedi. Program Koordinatörü Meryem Güney ise konuşmasında "Mukaddes emanetler başta Peygamber Efendimiz olmak üzere diğer peygamberlere, sahabelere ait olan eşyalardır. İslam ve medeniyet tarihi bakımından oldukça önemli bu eşyaların toplanması ve saklanması peygamber efendimiz daha hayattayken başlanmıştır. Bu emanetlerin korunması dört büyük Halife döneminden sonra Emevi ve Abassi Halifeleri tarafından da sürdürülmüştür. Mukaddes emanetlerden esinlenerek İstanbul'a getirilişlerinin 500'üncü yılında onları yad etmek istedik. Mukaddes Emanetler Işığında projemizle onlara olan saygı ve muhabbetimizi estetik şekilde ifade ederek sizleri manevi bir yolculuğa çıkarmayı hedefledik" ifadelerini kaydetti. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan da, konuşmasında kentte 5 asırdır devam eden geleneğin tarihsel boyutu hakkında bilgiler verdi. Programa Erzurum Valisi Vekili Yıldız Büyüker, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kültür Aş Basın Bültenleri

1001 HATİM KUR'AN ZİYAFETİ COŞKUYLA BAŞLADI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 1001 Hatim etkinlikleri kapsamında “Kaside ve ilahilerle Kur’an Tilaveti” adlı program düzenledi. İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüseyin Sula, Yakutiye İlçe Müftüsü Osman Yazıcı ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Genel Sekreter Yardımcısı Kıraç ve İl Müftüsü Sula, etkinlikte 1001 Hatim geleneğinin önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından Mısırlı Hafız Muhammed Ali Rashed ile Hafızlar Ali Tel, Musa Dağ ve Yaşar Çuhadar, vatandaşlara muhteşem bir Kur’an ziyafeti sundu. Kur’an bülbülleri, billur gibi sesleriyle vatandaşları huşu içerisinde adeta büyüledi. Vatandaşlar programa yoğun ilgi gösterdi.
 

Kültür Aş Basın Bültenleri

BİNBİR HATİM BAŞLIYOR

            1500’lü yıllarda Pir Ali Baba hazretleri tarafından başlatılan binbir hatim geleneği ile eğer her yıl 1001 hatim okunursa Allahu Taalanın bu memleketi hususiyetle zelzeleden ve afetlerden korur diyerek bu kutlu gelenek başlatılmıştır.

            Birinci cihan harbi yıllarına kadar devam eden hatimler savaş yılları ve sonrasında bir süre okunamamış dönemin müftüsü Müftü Solakzade Efendinin gayretleriyle yeniden başlatılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

            Her yıl Erzurum’un belli başlı camilerinde bir ay boyunca okunan bu hatimler ile bu güzel iklim şehirde iliklere kadar işlenerek güzel bir atmosfer yaşanır.

            Bu yıl binbir hatim programına başlangıç olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi aslına uygun olarak Pir Ali Baba Türbesinde hıfzı iyi yedi kuran hafızının at üstünde hatime başlayıp şehrin etrafını dönmesiyle başlanmış olup bu vesileyle asırlık gelenek yeniden ihya edilmiştir.

Binbir hatim ayı boyunca camilerde okunan hatimlerden ayrı olarak Kur’an iklimine uygun programlarda bu yıl tertip edildi. Ay boyunca ilahi ve kasidelerle Kur’an ziyafeti programları tertip edilmiş olup her haftanın Perşembe akşamı İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezinde yatsı namazına müteakip bu programlar icra edilecektir. Bu Kur’an ziyafeti programları kapsamında 21.12.2017 tarihinde dünya birincileri hafızlar Mısırlı Hafız Muhammed Ali Rashed, Hafız Ali Tel, Hafız Musa Dağ, Hafız Yaşar Çuhadar, 28.12.2017 tarihinde Kosovalı Hafız Egzon İbrahim, Hafız Erhan Mete, Hafız Ali Turhan, 04.01.2017 tarihinde Suriyeli Hafız Zeki Aseli, Hafız Bünyamin Topçuoğlu, Hafız Veyis Ağsakallı, 11.01.2018 tarihinde Faslı Hafız Hişam El Azimi, Hafız Mustafa Kızılcaoğlu, Hafız Memduh Karslı gibi hafızlarla Kur’an Ziyafeti programları icra edilecektir.

            Ayrıca,Yakutiye Medresesinde “Mukaddes Emanetler Işığında” sergisi 22 Aralık 2017 tarihinde saat 10.30 da resmi olarak açılışı gerçekleştirilecek olup 22-30 Aralık tarihleri arasında saat 09.00 – 17.00 arasında sergi ücretsiz olarak halkın ziyaretine açık olacaktır.

            Binbir hatim ayı boyunca okunan hatimlerin dua programı ise 19 Ocak 2018 tarihinde saat 09.00’da Ulu Camide erkeklere, 20 Ocak 2018 tarihinde saat 09.00’da ise bayanlara yönelik düzenlenecektir. Yapılan dua programı ile binbir hatim ayı sona erecektir.

Kültür Aş Basın Bültenleri

ERZURUM VATAN NÖBETİNDE YİNE DESTAN YAZDI

Erzurum’da düzenlenen milli mücadele nöbetinde Dadaşlar tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi yine destan yazdı. Erzurum Polisevi önünde ay yıldızlı bayraklarıyla nöbet tutan Dadaşlar, Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını Cumhuriyet Caddesi’ne kurulan dev ekranlarda izledi. Kur’an-ı kerim tilaveti, ilahiler, mehteran gösterisinin gerçekleştiği milli mücadele nöbetinde vatandaşlara seslenen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Bize o tarihi günde Aziziye Destanı’nı hatırlatan Dadaşlar bugün de yine destan yazıyor” dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Dadaş kabına sığmaz, söz konusu vatan olunca, söz konusu iman, bayrak, ezan ve mukaddesat olunca Dadaş sığmaz kabına…  Vatan dedin mi akla ilk Dadaş gelir… Kahramanlık deyince akla, düşmana göğsünü siper eden Nene Hatun gelir… Çelik bir yaydır Dadaş…. Dadaş rükuda Cenab-ı Hak’tan başka kimseye baş eğmez… Dadaş 1048’de Bizans’a Pasinler’de baş eğmedi, 93 Harbi’nde baş eğmedi, 1918’de baş eğmedi ve 15 Temmuz’da da darbecilere baş eğmedi ve eğmeyecek… Bugün burada demokrasi destanını canımızla kanımızla yazdığımız o tarihi günü yeniden yaşıyoruz. Tabyalar şehit yatağı ve vatan toprağının en kadim nişanesidir. Sizler bize o kanlı gecede 139 yıl önce gerçekleşen o muhteşem Aziziye Destanı’nı yeniden yaşattınız. Ayaz Paşa İmamı Osman Bedrettin hocanın minareden yaptığı vatan çağrısıyla genç, ihtiyar, çocuk, gelin; orakla, satırla, bıçakla kamayla tabyalara akın edip düşmanı bozguna uğratmıştı. İşte Erzurum’un yiğit Dadaşları da tıpkı Aziziye Tabyası’na koşan ecdadı gibi Başkomutanımızın çağrısıyla bayraklarıyla sokağa çıkarak Anadolu’da bir kıvılcım başlattı. Dadaşların yazdığı bu destanın adı 15 Temmuz Direnişi’dir. Kısa zamanda Ankara’ya, İstanbul’a hatta memleketin her bir sathına ulaşan bu destanın adı İstiklal ve Hürriyet mücadelesidir. ‘Erzurum geçilmezdir, Türkiye geçilmezdir’ diyerek Dünya’ya en anlamlı vatan mesajını veren sizlere şükran ve minnet borçluyuz. İşte sizlerin bu vakarlı duruşu, bu cesareti, bu feraseti, bu iman dolu göğsü her daim var oldukça bizi ne top ne tüfek ne de tank durdurabilir.”

 

“BU TOPRAKLAR KANLA YAZILIR ‘VATAN’ DİYE OKUNUR”

Başkan Sekmen, konuşmasında vahdet ve tevhit vurgusu yaptı. Sekmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün de vatan mevzimizi, sokağımızı, meydanlarımızı doldurarak milli mücadele nöbetimizi tutuyoruz. Millet olarak o gece ‘Kanla yazılıp vatan’ diye okunan bu mübarek toprakların, bayrağımızın, ezanın ve imanın Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha idrak ettik. Şimdi de o tarihi anı yeniden yaşıyoruz. Yüce dinimiz İslam, bizlere tek ruh ve tek vücut olmayı emreder. Türkiye’yi küresel terör ve savaş arenasına çevirmek isteyen vatan haini Fetö ve diğer terör örgütlerinin tek bir hedefi vardır. Ümmetimizin birliğine, vahdetimize ve tevhidimize na mahrem eli değdirmek. Kanımızın son damlasına varıncaya kadar aziz vatan toprağını korumak her bir Müslüman’ın en temel vazifesidir.

Vatanımız, milletimiz ve bayrağımız için hiçbir fedakârlıktan çekinmedik, çekinmeyeceğiz de.

Vatanımız, milletimiz, ezanımız ve ay yıldızlı bayrağımız uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi, hürmet ve minnetle anıyorum. Destan yazdığımız o gece gazilik mertebesine ulaşan yiğitlerimize ve nene hatunlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. Bütün şehitlerimizin ruhları şad, makamları cennet olsun.”

Kültür Aş Basın Bültenleri

ERZURUM KİTAP FUARI SONA ERDİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erzurum Kitap Fuarı 07 Mayıs Pazar günü rekor sayıda ziyaretçiye ulaşarak 374 bin 244 kişiyle tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırdı.

 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Erzurum Kitap Fuarı, 28 Nisan – 7 Mayıs arasında Havuzbaşı Kent Meydanı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Yusuf Kaplan, Kemal Öztürk, Ediz Hun, Mustafa Armağan, İkbal Gürpınar, Salih Suruç, Prof. Dr. Nurullah Genç, Mine Sota, Necdet Subaşı, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Cemil Koçak, Erdal Demirkıran, Tufan Gündüz, Mustafa Ulusoy, Serdar Tuncer, Burhan Kuzu, Ahmet Turgut, Tarık Tufan, Halit Ertuğrul, Cansu Canan Özgen ve Arif Ay gibi Türkiye'nin ünlü yazarlarının yanı sıra Erzurumlu yerel yazarların da imza günleri ve söyleşilerle okuyucuyla buluştuğu Kitap Fuarı'nı 10 günde çevre illerden gelen yoğun katılımla 374 bin 244 kişi ziyaret etti.

 

10 gün boyunca devam eden fuara 130 yazar katıldı ve 180 etkinliğin yapıldığı Erzurum Kitap Fuarı'nda, açıldığı günden itibaren 07 Mayıs akşamına kadar 374 bin 244 kişiyle tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırdı. Ziyaretlerin yanı sıra 1.5 milyon kitabın satıldığı fuarda yayınevi ve yazarların satışlardan oldukça memnun olduğu belirtildi.

Tüm ziyaretçilerimize, imza günleri ve etkinliklere katılan yazarlara, etkinliklere katılan sanatçılara, tüm katılımcı yayınevleri ve sivil toplum kuruluşlarına fuarımıza gösterdikleri yoğun ilgi için teşekkür ediyor, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek 2018 Erzurum Kitap Fuarı’nda tekrar buluşmayı diliyoruz.

 

Saygılarımızla...

Kültür Aş Basın Bültenleri

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA GECESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi düzenlediği programla Çanakkale Şehitleri’ni andı. Yoğun ilginin gösterildiği anma programına Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Sanatçı Ahmet Yenilmez, bu sene 102. yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi’ni anlattı. Sanatçı Yenilmez öncesi günün anlam ve önemini belirten Başkan Vekili Tavlaşoğlu, “Müslümanlara dünya ve ahiret mutluluğunu vadeden dinimiz, vatan, millet ve devlet gibi kutsal sayılan değerlere büyük önem vermiştir. Bu değerlerin korunmasına çalışırken şehit ve gazi olanlar, Yüce Allah ve Sevgili Peygamberimiz tarafından övülmüştür” dedi. Çanakkale Zaferi’nin aziz milletimizin yeniden dirilişini simgeleyen bir destan olduğunu anımsatan Tavlaşoğlu, şunları kaydetti: “İşte nice şehitler verdiğimiz ve kahramanlık destanlarıyla dolu şanlı tarihimizde öyle dönüm noktaları vardır ki, sadece bizim için değil tüm insanlık için bir abidedir. Çanakkale Savaşı da, böylesine muhteşem destanlardan biridir. Çanakkale Zaferi, yok olacağı tahmin edilen bir milletin, gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşmasının anıtlaşmış bir örneğidir. İnanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymada en önemli faktörler olmuştur. Bugün bu aziz vatanda canlarından ve namuslarından emin olarak bağımsız bir hayat yaşayan bizler, tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla dolu olmalıyız. Yeni nesilleri bu duygularla yetiştirmeliyiz.” Konuşmaların ardından sahne alan Sanatçı Ahmet Yenilmez, Erzurumluları anlattığı kahramanlık destanlarıyla duygulandırdı.

Kültür Aş Basın Bültenleri

BÜYÜKŞEHİR'DEN 12 MART KURTULUŞ GECESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü ile İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulünün 96. yıldönümü münasebetiyle bir program düzenledi. Sanatçı Aykut Kuşkaya ve Şair Nurullah Genç’in katıldığı program yoğun ilgi gördü. AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cevat Öksüz ve diğer yetkililerin iştirak ettiği programda Şair Nurullah Genç ve Sanatçı Aykut Kuşkaya sevilen eserlerini hayranlarıyla birlikte seslendirdi. Başkan Vekili Tavlaşoğlu, programda yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: “Anadolu’nun önsözü olan şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü ve İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 96. yıldönümünde Başkanımız Mehmet Sekmen’in talimatıyla böyle bir program düzenledik. Bildiğiniz gibi 12 Mart Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutluyoruz. Önce Ruslara ardından Ermenilere karşı vatan toprağını koruyan Erzurumlular, Türk’ün sarsılmaz iradesini, vatan ve bayrak sevgisini, Dadaşın üstün cesaret ve kahramanlığını bir kez daha tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Esaret ve karanlık dolu günlerde ezanı, bayrağı, namusu ve toprağını koruyan Erzurum, düşmana asla geçit vermemiştir. Bu nedenle 12 Mart serhat kentimiz Erzurum’un esaretten hürriyete, ölümden hayata kavuştuğu gündür. Yüce Allah milletimize bir daha böyle esaret dolu günler yaşatmasın.” 

Kültür Aş Basın Bültenleri

LİSELERE EĞİTİM DESTEĞİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kentteki 9 bin 67 öğrenciye YGS öncesi profesyonel eğitimciler tarafından hazırlanan soru bankası seti dağıttı. Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen programda konuşan Başkan Mehmet Sekmen, bilginin önemine değindi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “İçinde bulunduğumuz çağ bilginin, bilgi üretmenin, sorgulamanın, araştırmanın en büyük değer olarak öne çıktığı bir çağdır” dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Böylesi bir çağda, bilgiyi depolayan değil, karmaşık bilgiler içerisinden gerekeni seçen, parçaları bir araya getiren, bilgiyi üreten ve kullanan, bilgi ve iletişim teknolojilerini aktif olarak kullanabilen, girişimci ve yenilikçi yönü gelişmiş bireylere ihtiyaç vardır. Bizler, değerli gençlerimize daha iyi bir gelecek temin edebilmek için her adımımızı bu şuurla attık. Belediye bütçemizin önemli bölümünü eğitime ayırdık. Eğitimde fırsat eşitliği ve kaliteyi sağlamak üzere başlattığımız eğitim seferberliğini; okul onarımları, ücretsiz kitap uygulaması, okuma atölyeleri, gençlik merkezleri ve ücretsiz internet erişimi gibi sayısız hizmet modeli ile gün be gün arttırarak sürdürmekteyiz. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, şehrimizde YGS’ye girecek olan 9 bin 67 öğrencimize,  alanlarına göre (sözel, eşit ağırlık ve sayısal ) kitap setleri hazırlandı ve bugün 20 ilçemizin tamamında lise son sınıf öğrencilerimize ulaştırılacak.” 

 

“AMACIMIZ GENÇLERİMİZE YGS ÖNCESİ DE DESTEK VERMEK”

“İnanıyorum ki, son bir aylık süre zarfında bu soru bankalarını çözmek suretiyle öğrencilerimiz, daha başarılı olacaklar ve nihayetinde şehrimizden daha fazla öğrencimizi üniversiteye yerleştirmiş olacağız” diyen Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Lise son sınıf öğrencilerine bilgiye erişimde fırsat eşitliğini sağlamak maksadıyla hazırlamış olduğumuz YGS’ye yönelik soru bankası kitaplarının dağıtımıdır. Bizler belediye olarak bir yandan eğitimi güçlendirirken, bir yandan da eğitimde bilgi teknolojilerini kullanmak üzere bu alana yatırımlar yapıyoruz. En büyük arzumuz bu çağın gerektirdiği beceriler kadar; milli ve manevi değerlerimizi, insanlığın geleceğini şekillendirecek olan sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşma, sorumluluk sahibi olma gibi değerleri de öğrencilerimizin kazanmasıdır. Biliyor ve inanıyorum ki, öğrencilerimiz büyük bir ülkenin, kadim bir şehrin çocuklarıdır. Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip, medeniyetler inşa etmiş, medeniyet tasavvuru olan bir milletin evlatları, özgüven içinde, gücünü ecdadımızdan alarak, aydınlık bir istikbali hiç kuşkusuz gençlerimiz inşa edecektir. Öğrencilerimize YGS’de başarılar diliyorum.” Konuşmaların ardından YGS Soru Bankası setlerini taşıyan araçlar 20 ilçeye gönderildi.

Kültür Aş Basın Bültenleri

TANITIM TIRIMIZ TÜRKİYE'Yİ GEZDİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Tanıtım TIR’ı, Ankara, Konya, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve Üsküdar dan sonra İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde görevini tamamladı. Gidilen tüm noktalarda kurulan Kar Küresi farklı bir hava kazandırdı. “İstanbul’a kar geldi” diyen vatandaşlar Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Tanıtım TIR’ında turizm materyallerini inceledi, semaver çayı eşliğinde kadayıf dolması tatlısını keşfetti. Büyükşehir Belediyesi’nin Tanıtım TIR’ı Konya, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve İstanbul’da Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi, Konaklı Kayak Merkezi, Erzurum’un tarihi ve turistik yerleri, EYOF 2017 ile kentin turizm figürlerini tanıttı. Kar Küresi ile çıkılan Anadolu turunda 6 kentte on binlerce kadayıf dolması tatlısı dağıtıldı, kıtlama şekerle çay ikram edildi. İstanbul’un Üsküdar ilçesinden sonra son nokta olan Beyoğlu’na geçen Tanıtım TIR’ı metropol kentte yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Kültür Aş Basın Bültenleri

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN !!

Gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız gerçek güç öğretmenlerimizin bu güzel gününü kutlar, Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete göç eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Bu mesleği uzun yıllar fedakarca sürdürdükten sonra emekli olmuş öğretmenlerimize de sıhhat ve afiyetler dileriz.

Kültür Aş Basın Bültenleri

15 TEMMUZ MİLLİ MÜCADELE ŞEHİTLERİNİ ANMA GECESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz’da vatan haini FETÖ ve postallı satılmışlar tarafından düzenlenen darbe girişimi sonucu şehit düşenlerin anısına anma gecesi düzenledi. “15 Temmuz Milli Mücadele Şehitlerini Anma Gecesi” Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği anma gecesi, ünlü hafız Ali Tel’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur’an tilavetinin ardından kürsüye çıkan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un asla unutulmayacağını söyledi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Ülkemizin topraklarını işgal etmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni devirmek üzere hain bir kalkışma yaşandı. Aziz milletimiz ve emniyet güçlerimiz halk ile beraber bu hain kalkışmaya ‘dur’ dedi. Bir avuç hain, bizim halkımızın vergileriyle kurduğu silahlı kuvvetlerimize sızarak, vatanımıza ihanet etti. Biz bu güne kadar dış hainlerle uğraşıyorduk. 40 yılı aşkın süredir milletin zekâtlarıyla milletin çocuklarını uyuttular ve onları terörist yetiştirdiler. Hamdolsun, milletimizin feraseti bunlara engel oldu. O gün yaşananları tarih yazdı. Mesele vatan olunca, yapabileceklerimizi herkes gördü. Biz de bu vesileyle o kanlı günde şehit düşen kahramanlarımızı anmak istedik. İnşallah hem 15 Temmuz şehitlerimizi hem de terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerin isimlerini her zaman yaşatacağız.” Yıllardır seslendirdiği şiirlerle milyonların gönlünde taht kuran Şair Dursun Ali Erzincanlı, hem muhteşem şiirlerini seslendirdi hem de 15 Temmuz Şehitlerini anlattı. Duygu dolu anların yaşandığı şiir dinletisi, ünlü sanatçının Ömer Halisdemir için kaleme aldığı “30 kuş” şiiri ile sona erdi. Şiir sonrası vatandaşlar Erzincanlıyı dakikalarca ayakta alkışladı.

Kültür Aş Basın Bültenleri

KUTLU DOĞUM COŞKUYLA KUTLANDI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Kazım Karabekir Spor Salonu'nda program düzenledi. Yoğun ilginin gösterildiği programa, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ile diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Erzurum Valiliği ve Erzurum İl Müftülüğü ile ortaklaşa düzenlenen programda, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş "Hazreti Peygamber, Tevhit ve Vahdet" konulu bir konferans verdi. Kur’an-ı Kerim tilaveti, salâvatı şerifeler, salâ ve geceye özgü ilahilerin seslendirildiği programda, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödül verildi. Başkan Sekmen, programda yaptığı konuşmada, “Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Peygamber Efendimiz, dünyaya teşrif etmeden evvel dünyamız çok sıkıntılı bir dönem içerisinde bulunuyordu. İnsanlar ahlaklarını yitirmiş, her türlü yalan, dedikodu, iftira, ne arasanız mevcuttu. Dünyanın o halini kelimelerle ifade etmek mümkün değil. İşte böyle sıkıntılı bir dönemde âlemlere rahmet olarak gönderilen, ‘Ey Habibim sen olmasan ben dünyayı yaratmazdım’ diye buyurulan Sevgili Peygamberimiz bir gece dünyaya teşrif etti. Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifiyle beraber dünyada bir takım harikulade olaylar cereyan etti” dedi. “Her şeyden evvel biz sadece hayatın dünyadan ibaret olmadığını, yaşadığımız bu geçici hayattan sonra ebedi bir hayatın olduğunu, bunun için ebedi hayata hazırlık için burasının bir tarla olduğunu ifade etmemiz ve hayatımızı, geleceğimizi ona göre tanzim etmemiz gerekiyor” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Günümüzde insanlık yine sıkıntılı dönemlerden geçiyor. İşte bu sıkıntılı dönemlerde Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle yeniden kendimize çekidüzen vermek ve yeniden oturup düşünmek zorundayız. Bugün İslam toprakları yeniden işgal altında ve İslam topraklarında kan, gözyaşı ve huzursuzluk devam ediyor. Biz bu hale nasıl geldik? Neden bu hale geldik? Oturup düşünmek ve yeniden kendimize çeki düzen vermek zorundayız. Günün fenniyle, günün ilmiyle bize gönderilen Yüce Kitabımızı hep beraber yeniden araştırmak, yeniden manasını gözden geçirmek ve kendimize çeki düzen vermek zorundayız.” “BU TOPRAKLAR, MÜSLÜMAN EVLATLARININ TOPRAKLARIDIR” Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, “Bu anlamlı günde, güzel günde, teröre kurban verdiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah rahmet etsin, makamları cennet olsun. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Tam da tevhid ve vahdet gününde, maalesef her gün yaşadığımız ve duyduğumuz bu acıların son bulmasını diliyorum” diye konuştu. “Âlemlere rahmet olarak gönderilen ve güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen bir Peygamberin ümmeti olmak ne büyük mutluluk, ne büyük güzelliktir” diyen Dr. Altıparmak, şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de, İslam dünyasında bu kadar güzel bir örneğimiz de varken, bize birlik ve beraberlik örneği verilmişken ve her şeyden önce ırkçılık gibi bir melanet yasaklanmışken bakıyorsunuz İslam dünyasında ve de Türkiye’mizde en belalı bir hastalığı en derin bir şekilde görüyoruz. Şunu iftiharla söyleyebiliriz ki; bu topraklar, Müslüman evlatlarının topraklarıdır. Zalimin zulmünden kaçanlara vatan topraklığı yapmıştır. Onlara kucak açmıştır. Türkiye Cumhuriyeti de kurulduğu günden bugüne aynı şekilde kucak açmıştır. Yahudi’sinden Ermeni’sine, Türk’ünden Kürt’üne, Çeçen’inden Tatar’ına, Arap’ından Çerkez’ine aklınıza ne gelirse nerde zarar gördülerse, nerede zulüm gördülerse insanlar Türkiye’ye sığınmışlardır. Türk insanı Müslüman topluluklara kucak açmıştır. Ama maalesef bütün bunlara rağmen hala içimizde bu belayı yok edemiyoruz. İnşallah bu vahdet, birlik günü bunun miladı olur ve kendimize bir çeki düzen veririz. Bin türlü belayı başımıza sarmalarına rağmen, ‘Neden bunlar birbirine girmiyorlar?’ diye akıl erdiremiyorlar. İşte bunun cevabı, Peygamber Efendimizin ahlakının bu topraklarda yeşermiş, yerleşmiş olmasıdır. Bu vahdet ve tevhid anlayışı bu kardeşliği pekiştirdiğinden dolayı da hiç kimse umduğunu bulamıyor, inşallah da bulamayacaklardır.” Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş de, Kutlu Doğum Haftası’nın bu yıl ki teması olan “Hz. Peygamber, tevhid ve vahdet” hakkında konferans verdi.

Kültür Aş Basın Bültenleri

KÜLTÜR AŞ'DEN ÖĞRETMENLERE ANLAMLI HEDİYE

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. 24 Kasım öğretmenler günün de Erzurum’da görev yapan yaklaşık 12.000 öğretmenimize, öğretmenlerin sosyal statülerini pekiştirip dolayısıyla eğitim standardını artırabilmek amacıyla isme özel flash bellekler hazırladı. Flash bellekler öğretmenlerimizin isimlerine hazırlanan mektuplara yerleştirilerek dağıtımları yapıldı.Ayriyeten hediye edilen flash bellekler Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal tesislerinde öğretmenlerimize %20 lik indirimde sağlayacak.

Kültür Aş Basın Bültenleri